Hva er meningen med livet?
To av de mest sentrale spørsmålene som vi mennesker søker svar på, er hva er meningen med livet og hvorfor er jeg her? I denne artikkelen belyser jeg og gir svar på disse eksistensielle spørsmålene sett fra et sjamanistisk synspunkt.
Jeg husker godt den fortvilte tilstanden jeg var i tiden før og etter jeg møtte veggen totalt utbrent og i en livstruende situasjon i 2003. Jeg hadde alt jeg hadde drømt om – suksess, karriere, anerkjennelse, berømthet, materielle verdier og økonomisk overflod. Selv om jeg hadde alt jeg ønsket meg, følte jeg en intens indre tomhet og frustrasjon. «Er dette alt? Er det dette som er meningen med livet mitt? Er dette svaret på hvorfor jeg er her?» var noen av de mange spørsmålene som konstant surret i hodet mitt.
Siden moderne skolemedisin ikke var i stand til å finne årsakene til hvorfor jeg var så syk, søkte jeg etter løsningene selv. Dette brakte meg blant annet til en omfattende studie av sjamanisme som i skrivende stund har pågått i mer enn 20 år og som har vært den mest spennende og givende delen av reisen min for å bli frisk og oppfylt.
Der fant jeg svaret på de dype og eksistensielle spørsmålene relatert til livet mitt, hvorfor jeg er her, hvor jeg kommer fra, hvordan skape mening i livet og ikke minst innsikt i min sjels livsmisjon i denne inkarnasjonen. Som tradisjonsbærer og lærer i Yggdrasil sjamanskole er en av mine viktige oppgaver i dag å hjelpe andre til å finne disse svarene.
Den store misforståelsen
Vi lever i et samfunn som etter min mening begynner å miste mer og mer grepet på det som virkelig er viktig for oss mennesker sett ut fra disse eksistensielle spørsmålene. Når vi opplever samfunnsmessige kriser, kommer mye av dette opp til overflaten.
Har du noen gang stilt deg selv spørsmålet om hvordan vårt økonomiske system virkelig fungerer, og hva det er avhengig av for å fungere? De fleste jeg møter har ikke tenkt så mye på dette og blir overrasket når de ser hvor skjør samfunnets økonomi er.
Økonomieksperter, politikere og media er i alarmstemning når det blir rapportert at forbruket har gått ned noen få prosent, og at BNP (bruttonasjonalprodukt) vil øke mindre i år enn i fjor. Titler i aviser som «krise – økonomien er i fritt fall!», «nye skrekkelige grøss-tall», «dramatisk ledighet», «Norge skjelver» og «nå går alt nedom og hjem» flommer over oss konstant når økonomien opplever en midlertidig nedtur.
Om vi tar en titt på denne galskapen sett fra et ørneperspektiv, så ser vi et økonomisk system som er 100 prosent avhengig av at du og jeg er villige til å ha et unaturlig høyt forbruk og kjøpe mye vi egentlig ikke har behov for. Når vi opplever kriser, er det naturlig at vi begrenser mye av forbruket vårt av frykt, og det er nettopp dette ekspertene frykter siden den nasjonale- og verdensøkonomien er helt avhengig av at du og jeg kjøper ting vi egentlig ikke har behov for.
Shoppinghysteri
Mange kjøper nye klær hver måned selv om vi har mer enn nok i klesskapet, ny mobiltelefon – selv om den gamle fungerer, robotklipper, robotstøvsuger, leaser biler, tar kosmetiske inngrep, kjøper smykker, sko, klokker og ny PC og tv selv om den gamle er bra nok.
Vi er opplært til at shoppinghysteriet er «normalen» og at alt blir bedre når vi har mer av alt det vi egentlig ikke trenger. Vi er med andre ord opplært til å tro at «ting» gjør oss glade og at vi trenger alle disse tingene og tjenestene for å kunne bli lykkelige. I tillegg tror vi at målsetningen med livet er en flott karriere, hus, hytte på fjellet, bil og økonomisk overflod. Desto mer av dette vi har, desto bedre skal vi føle oss. Og samfunnet og økonomien vi lever i er helt avhengig av at vi tror på dette.
Dette trodde jeg også på. Men det skulle vise seg å være en av de største misforståelsene vi kan ha på veien for å finne dyp glede, mening, oppfyllelse og svaret på hvorfor vi virkelig er her.
Fra start til slutt
Vi blir født inn i dette livet naken og vi forlater dette livet like naken som da vi kom. Ingen av våre materielle verdier blir med oss videre etter døden, så hvorfor er vi mennesker så sykelig opptatt av dette? Hvorfor bruker vi mesteparten av vår tid, energi og ressurser på å fylle vår personlige Ali Babas hule med ting?
Det enkleste svaret er at samfunnet har utviklet seg slik over tid, noe som gjør at vi er opplært til å tro at det er slik det skal være. «Om jeg ser ut som modellen i reklamen eller kjøper den flotte fjellhytta eller en ny iPad, trener på meg et vaskebrett eller går ned fem kilo, vil jeg bli mer lykkelig og tilfreds». Tror vi.
Om du studerer eldre kulturer med urinnbyggere som for eksempel Aboriginene i Australia før de ble utsatt for vestlig innflytelse, får vi et inntrykk av at de fleste verdiene som skal gjøre oss lykkelige i den vestlige verden er nærmest ikke-eksisterende der. I tillegg ser vi at de fleste fysiske og psykiske sykdommer vi har ikke eksisterte der. Depresjon, kreft, hjerte-kar-sykdommer, demens og kroniske sykdommer var nesten ikke-eksisterende.
Vi ser at de hadde veldig forskjellige verdier enn oss, hvor omgang med og forståelse for naturen var sentralt, samt at lengselen etter økonomisk suksess var ukjente begreper. Det er et paradoks at vi lever i den rikeste tiden i menneskets historie og at vi aldri har vært mer ulykkelige, frustrerte, syke og brukt mer psykofarmaka og angstlindrende midler enn nå.
Nå er det jo ikke slik at jeg ønsker meg tilbake til den tiden. Jeg setter stor pris på telefonen, internett og alle fordelene vi har i den verden vi lever i og at jeg slipper å sitte på en utedass i 10 minusgrader. Men dette betyr ikke at det vi blir opplært til å hige etter har med hvorfor vi er her å gjøre.
Tiden som gjør oss syke
Våre naturlige og sunne rytmer er relatert til naturens grunnrytmer, som dag og natt. I gamle dager var det naturlig å legge seg da det ble mørkt og stå opp med solen. Det var like naturlig at årstidene fortale oss at omfattende aktivitet var mest naturlig på våren og sommeren, og at vinteren ga rom for hvile og regenerasjon. For mer informasjon om naturens rytmer se artikkelen Kunsten å leve etter naturens sunne rytmer!
Starten på slutten for vårt sunne forhold til naturens rytmer skjedde på slutten av 1200-tallet da den mekaniske klokken ble oppfunnet og som etter hvert ble målestokken for alt. Det moderne menneskets forhold til begrepet «tid» gjør oss syke. Alt skal gå så fort, vi skal rekke så mye, vi har aldri nok tid og vi ser på klokka kontinuerlig. Vi er under et konstant press som igjen fører til et kronisk stresset autonomt nervesystem, som igjen legger fundamentet for kronisk sykdom, utbrenthet, angst og depresjon og hjerte-kar-sykdommer. (se artikkelen Slik måler du kronisk stress og utbrenthet på en enkel måte! ). I tillegg ser vi på alderdom som noe skremmende som for enhver pris skal utsettes til det lengste.
Vårt forhold til tid og penger leder oss inn i sykdom, frustrasjon og tomhet. Det er ikke så rart siden hverken tid eller penger har noe med hvorfor vi er her eller meningen med livet vårt å gjøre.

Hva er meningen med livet?
Din sjel inkarnerer et ufattelig antall ganger, og sett i fra sjelens perspektiv er det rimelig meningsløst at vi løper etter tiden og benytter all energien vår på å skape rikdom, anerkjennelse og en perfekt kropp som vi ikke kan ta med oss videre etter døden og inn i det nye livet når vi inkarnerer på nytt.
Der hvor sjelen befinner seg eksisterer ikke tid og rom, og det må jo være noe annet som ligger bak at sjelen vår setter oss i en «tvangstrøye» hvor vi blant annet er begrenset av tid, rom og mangler forståelse for hva og hvem vi virkelig er. Siden vi kommer og forlater dette livet uten en tråd, må livet handle om noe annen enn å samle materielle verdier og hvor fort ting skal gå sett fra sjelens synspunkt.
Sjelen din og min er her for å lære og erfare ting som det ikke er mulig å erfare i sjelens «naturlige» tilstand. Smaken på jordbær. Forelskelse. Sinne, frustrasjon og frykt. Gleden av å holde rundt barnet ditt. Lukten av skog. Solnedgangen.
Sjelen din (du) har bestemt seg for å lære og erfare om bestemte temaer som legger grunnlaget for våre inkarnasjonssykluser, som består av flere titalls inkarnasjoner, og metainkarnasjonssykluser, som ofte er flere hundre eller tusen inkarnasjoner. Dette er temaer som det ikke er mulig å erfare i sjelens «naturlige» tilstand og som det kun kan oppleves og læres mer om når sjelen setter seg selv i en tilstand hvor dette er mulig.
Noen eksempler på temaer for inkarnasjonssykluser, kan være konstruktiv og kjærlig omgang med makt, bruk av den frie viljen og hjertet til å finne veien ut av angst eller depresjon, eller finne mening og lykke under vanskelige levevilkår. Mer informasjon om sjelens spennende reise finner du i nettkurset Sjelens utrolige reise gjennom liv, død og inkarnasjoner.

Ingen læring uten karma og dharma
Karma og dharma er lovene om årsak og virkning, det vil si at alle våre handlinger har en konsekvens. Når motivasjonen bak våre handlinger er styrt av egoets negative sider som angst, frykt, hat, sjalusi og liknende, resulterer dette i karma. Når motivasjonen er styrt av hjertets verdier som kjærlighet, integritet og medmenneskelighet, skapes det dharma.
Karma gir begrensninger og dharma gir ressurser. Om hovedtemaet for din inkarnasjonssyklus for eksempel er «kjærlig og konstruktiv omgang med makt» og du gang etter gang misbruker din makt for å kontrollere, manipulere eller styre andre mennesker mot sin frie vilje til din egen vinning, (dvs. at egoet styrer motivasjonen bak dine handlinger) skapes det karma. Denne karmaen kan du se som stein i ryggsekken din som blir tyngre og mer belastende for hver gang du omgås dine inkarnasjonstemaer på en uheldig måte.
Vi er helt avhengig av denne karmaen for å lære i «tvangstrøyen» vår. Om det ikke fantes konsekvenser, ville vi heller ikke ha gjort noe for å lære eller erfare. Tenk deg at det ikke fantes noen konsekvenser uansett hva du gjorde eller ikke gjorde. Hvordan ville det da vært mulig å motivere seg for å engasjere seg i å lære og erfare om et inkarnasjonstema som kan være utfordrende når vi inkarnerer på nytt og på nytt i det som egentlig er en uendelig sløyfe siden tid og rom ikke eksisterer?
Mange ser på karma som noe negativt. Jeg ser på karma som noe positivt som hjelper oss i å engasjere oss i årsakene til at sjelen vår inkarnerer i dette livet.

Et praktisk eksempel på dette var da jeg ble utbrent i 2003. I mange år før dette skjedde, var hovedmotivasjonen bak det meste av det som drev meg i livet styrt av egoets frykt for ikke å ha nok. Dette ledet meg til jakten på materielle verdier, anerkjennelse, suksess og penger. I ettertid har jeg lært å forstå mine inkarnasjonstemaer og hvorfor jeg er her – som har lite med det jeg fokuserte på før jeg ble utbrent – er det lett å se hvordan den karmiske ryggsekken ble tyngre og tyngre til alt stoppet opp.
Dette ga meg en unik mulighet til å gjøre en «restart», som igjen ga meg mitt livs største mulighet til å finne tilbake til sjelens hensikt med denne inkarnasjonen. Dette har igjen gitt meg et liv som jeg tidligere ikke kunne drømme om. Det er viktig å påpeke her at ikke all sykdom og alle problemer er et resultat av karma i dette livet, og at det også finnes mange andre årsaker til sykdom.
Veien til å finne ut hvorfor du er her
Hvorfor har sjelen din valgt å inkarnere i det livet du lever nå? Hver av oss har individuelle årsaker, og det er umulig å si et generelt fasitsvar som gjelder alle. Det er klart at vi kan ønske oss et enkelt svar uten å engasjere oss for mye i dette, og for mange år siden ga jeg de som spurte meg svaret på hvorfor de er her. Gjennom å se nærmere bak forhenget til studenten, snakke med guidene, lese i Akashakronikken som beskriver sjelens omgang med sine inkarnasjonstemaer over flere inkarnasjoner, er det ikke vanskelig å finne ut et menneskets inkarnasjonstema og hvordan det har gått med disse i tidligere inkarnasjoner.
Problemet var at det ikke hjalp studentene og klientene mine at jeg fortalte dem hvorfor de var her. Det var ofte fascinerende og interessant å høre for dem, men veldig få gjorde noe praktisk med den nye innsikten. Det samme skjer ofte når en dyktig astrolog forteller et menneske om sitt liv og den røde tråden som beskrives i fødselshoroskopet. Det er ofte spennende å høre på, men veldig få gjør noen praktiske endringer med det de blir fortalt.
Jeg forsto raskt at denne måten ikke fungerte spesielt godt siden min viktigste jobb som sjaman og spirituell guide ikke er å informere mennesker, men å hjelpe dem til å finne tilbake til essensen i sitt liv gjennom å endre det som hindrer denne tilgangen. Da vil de finne alle svarene slik som jeg fant mine.
Dette kan kun gjøres gjennom aktivt å gå en utviklingsvei over tid sammen en kompetent lærer. Dette er dessverre ikke mulig å få til kun gjennom å lese bøker, artikler eller se videoer på YouTube. Et eksempel på en slik reise finner du i podcasten reisen til Selvrealisering.
En spennende reise til svarene
Jeg anser denne aktive spirituelle utviklingsveien for å forstå din sanne essens og hva som er virkeligheten i den verden vi lever i, som den mest spennende reisen et menneske kan begi seg ut på. En av de viktigste grunnene til at det er vanskelig å gå denne veien på egenhånd uten en kvalifisert guide, er at vi er subjektive til oss selv. Vi er i hovedsak styrt av mønstre og automatisk adferd som ofte er fryktstyrt og har stor motstand mot alle former for endring.
For å finne vår essens trenger vi å endre og helbrede de sidene av oss som hindrer oss i å lytte til og leve ut den dypeste visdommen og den guddommelige gnisten som bor i oss alle. Og som filosofer og spirituelle guider ofte har sagt: «Alle svar finnes i dypet av deg selv» og «opplysthet finnes rett foran nesetippen din». Dette var i begynnelsen frustrerende å høre siden jeg ville ha alle svarene med en gang, men etter hvert skjønte jeg at det er veien som er målet i seg selv.
Hvor du kan starte
Dersom du vil starte denne ekstraordinært spennende og givende veien alene og ikke er klar for å finne en egnet spirituell guide, anbefaler jeg at du begynner med å lese følgende artikler
- «Hjertets vei: Veien til lykke, mening og sjamanistisk magi!»
- «Dette kan bli din viktigste avgjørelse: Lær hvordan du kan leve et lykkelig og meningsfylt liv i din livssituasjon»
- «For å tenne livsgnisten trenger vi håp og et positivt livsperspektiv!»
- «Lær de 7 grunnpilarene for ekte tilgivelse: Befri deg selv ved å tilgi»
- «Skogsbad er vår viktigste medisin»
- «Trærnes intelligens er våre veiledere til et oppfylt og lykkelig liv!»
- «Kunsten å leve etter naturens sunne rytmer!»
Finn din rette spirituelle guide
Det kan være utfordrende og vanskelig å gå denne veien selv på grunn av vår iboende frykt og motstand mot endringer. Det er også rimelig tungt og frustrerende å prøve å finne alle svarene selv.
Den enkleste og mest givende løsningen er å finne en egnet spirituell lærer som kan hjelpe deg steg for steg på denne veien. Tips til å finne en egnet guide eller lærer finner du i artikkelen «ABC-guide for å finne din spirituelle lærer!»
Jeg har gått en lang vei for å finne tilbake til lyset i meg selv. Min livsstil i dag er ganske annerledes enn den var da jeg ble utbrent i 2003. Jeg lever i et 240 år gammelt rustikt hus bygd av eik og leire på landet, og jeg kan med hånden på hjertet si at jeg ikke lider av å ha en fem år gammel mobiltelefon, jeg kjøper nye klær hvert 3. til 5. år da klærne mine er av solid økologisk kvalitet og jeg lider ikke av ikke å være berømt eller å ha en anerkjent karriere.
En av mine mest meningsfylte oppgaver er å hjelpe andre til å finne lyset og den guddommelige gnisten i seg selv. Der ligger alle svarene om din eksistens, hvorfor du er her og hva som er den virkelige meningen i livet ditt. I dag fører jeg studenter som ønsker å gå gjennom denne utrolig spennende og livsendrende utviklingsprosessen gjennom en dyp Ur-Sjamansitisk utviklingsprosess i grunnutdannelsen i Yggdrasil sjamanskole, hvor jeg veileder hver enkelt personlig gjennom sin reise tilbake til seg selv.